Kategorize | Makaleler, Teknoloji

Yeni bilgisayar alırken nelere dikkat etmelisiniz? OEM Lisans?

oemlisans

Bilgisayar alırken düşünülen ilk şeylerden biri işletim sistemi lisanslı mı olsun yoksa freedoss mu?

Bunu düşünürken en son karar verilen şeyde genellikle lisanslı olması yönündedir. Nedense bizler hep mantıklı olduğunu düşündüğümüzden, ya da kolayına kaçmak istediğimizden mantıksız kararlar veririz.

Yaklaşık bir ay önce oyun bilgisayarı almaya karar verdik. Aldığımız ürün piyasadaki aynı özellikteki oyun bilgisayarlarından daha uygun fiyata geldiği için Excalibur E800 serisinden bir masaüstü bilgisayar oldu. Taki ki lisanslı olanı tercih ettik.

 

İki ürün arasındaki fiyat farkı 650 TL. Biz ürünü alırken Windows’u bize CD şeklinde göndereceklerini düşünerek aldık. Aldıktan sonra da bir baktık ki OEM lisans şeklinde geldi.

OEM lisans üreticinin lisansı bilgisayarınızın anakartıyla eşleştirip siz kurduğunuzda sadece o anakarla çalışan bir lisans türü. İlerde bilgisayarı değiştirdiğinizde tekrardan bir lisans almanız gerekecek. Ola ki ana kartınız yandı uğraşır durursunuz. Bunun yerine bilgisayarı freedos olarak alıp lisansınızı da paşalar gibi gidip Windows’tan satın alabilirsiniz.

Bunun dışında ne yapabilirsiniz peki? Direk OEM lisans satın alabilirsiniz. 50 Lira ile 200 Tl arasında fiyatlara bulabilirsiniz. Gönül rahatlığıyla etkinleştirip kullanabilirsiniz.

Başımıza gelen komik bir olayı da anlatmadan geçemeyeceğim.

Bilgisayar geldi açtık Windows’u kurdum. Bir de ne göreyim Windows etkinleştirilmiyor. Casper’ı aradım servise gönderin dediler. Bilgisayarın gelmesini 3 gün beklemişim bir de sıfır cihazı servise mi göndereceğim. Sonra internetten araştırdım ve Microsoft’u arayıp etkinleştirdim.

Şimdiden alacağınız cihazlar hayırlı olsun.

Şu Linkten daha detaylı oem lisansları inceleyebilirsiniz.

 

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat