Kategorize | Makaleler

Üniversitede ikinci öğretim olmak

Bu yazımda çevremde bulunan ikinci öğretimlere yönelik tespitlerimden bahsedeceğim.

Öncelikle ikinci öğretim ile birinci öğretimler arasında diploma ve eğitim açısından pek fark yoktur. Fark sadece okula giriş çıkış saatleri, harç ücretleri ve üniversiteye giriş sınavıyla ilgili puanlarla ilgilidir. İkinci öğretimler birinci öğretimler açısından birçok avantaja sahiplerdir.

Avantajlarının en büyüğü ise iş imkanıdır. Akşam 17 de başlayan dersler en geç 23 de bitmektedir. Yani sabah 8’de 9’da kalkmak zorunda kalan birinci öğretim gün bitimine kadar hatta gece yarısından sonra 2’ye 3’e kadar uyumamaktadır. Ama gördüğüm kadarıyla ikinci öğretimler kendilerini uyumaya şartlandırmış durumdalar. İnsanın ortalama uyuma süresinin 8 saat olduğunu düşündüğümüzde üniversite öğrencisinin boşa giden birçok zamanı olmaktadır.

Böyle olmasının en büyük sebebi ise klişe duyumlardır. İkinci öğretim öğrencisi geç yatar, geç kalkar. Erken kalkmaya ne gerek var. Uyu gitsin tarzındaki şartlandırmalar onların hem beyinlerine hem de ruhlarına işlemiş durumda.

Peki bunun önüne nasıl geçilebilir?

Tabi ki öğrencilerin yapabilecekleri farklı alternatifler olmasıyla. Sizleri erken kalkmaya teşvik edecek bir şey olmadığı zaman erken kalkamazsınız. Bu teşvikleri bulabilmeniz sizlerin herkesten binlerce adım öne geçmenize yarayabilir.

Kendi yapınıza göre sabah yürüyüşü, koşusu, sabahları okuduğunuz herhangi bir kitap, okulunuzun sosyal imkanları en büyük etkenlerdendir.

Örneğin; sabah erkenden gidip gazete alıp ve okumak sizi hem bilinçli bireyler yapar, hemde ileriye yönelik birçok avantaja sahip olursunuz.

Bir başka olay ise farkında olabilmektir. Kendinizin farkında mısınız? Ne yaptığınızı biliyor musunuz? Bunları düşündüğünüzde vücudunuzun ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu, ne kadar ders çalışmak zorunda olduğunuzu da bilir ve ona göre plan-program yaparsınız.

 

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat