Kategorize | Makaleler

Tiyatrolar özelleştirilsin

Aslında uzun zamandır benimde aklımda olan bu konu şu sıralar gündemde. Belki kimse bilmez ama bizim ülkemizde Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü var. Bu müdürlük 1949 yılında kurulmuştur.  Ogün bugündür varlığını sürdüren bu kurum acaba Türk milletine ne yarar sağlamıştır? Bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

Eğer devletin kurumları toplumun yararına ve faydasına olmalıysa bu tiyatro kurumunun toplum için ne faydası, ne yararı olmuştur. Türk milletine çağ mı atlatmışdır. Yok efendim yok. Bir boka yaramamıştır.

Üşenmiyorum giriyorum Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü‘nün sitesine amaçlarına bakıyorum.

Neymiş efendim

-halkın genel eğitimini, dil ve kültürünü yükseltmek,

-Türk dilini yerleştirmek, şive birliğini meydana getirmek

falan filan..

Peki ben hayatım boyunca kaç kere tiyatroya gittim? İlkokulda, lisede ve üniversitedekileri saymazsam 5-6’dır. Peki sizler kaç kere gittiniz? Yada şöyle sorayım Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan insanlarımız kaç kere gittiler tiyatroya. Tiyatro onlar için ne zaman vazgeçilmez oldu. Ne zaman tiyatro bizler için çok önemli oldu. Tiyatro bizim dil ve kültürümüzü 1949 yılından beri ne kadar yükseltti ya da Türk dilini ne kadar geliştirdi söyler misiniz?

Ben söyleyeyim tiyatronun Türk milletine hiç bir faydası olmamıştır. Bu açık ve net değil midir? Devlet örgütlenmesini toplumun yararına olacak şekilde yapmalıysa neden tiyatrolar devlet kontrolünde olsun ki? Toplumun tüm kesimini kapsamayacak kurum yada kurumlar için neden ben yada biz vergi ödeyelim ki?

Neden bizlerden kendilerini üstün gören tiyatroculara, bizlerin vergileriyle maaş alan bu kendini ayrıştırmış insanlara maaş verelim ki?

Hangi amaca hizmet ediyorlar? Bizim için mi varlar? Hayır.

Peki neden istemiyorlar özelleştirilmek. Neden devlet tiyatroları özelleştirilecek dendiğinde baş kaldırmaya çalışıyorlar? Neden?

Çünkü onlar da biliyorlar ki toplumda değer görmüyorlar. Bu toplum tiyatro izlemiyor. Ve tekrar biliyorlar ki kapitalist sistemde eğer iş yapamıyorsan, patrona yeterince para kazandıramıyorsan kapı dışarı edilirsin. Nedeni budur.

Tekrar söylüyorum ki tiyatrolar özelleştirilmelidir.

 

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat