Kategorize | Makaleler, Siyaset

Siyasette Ön Seçim Nedir?

Kendime soruyorum acaba beni yönetecek adayı ben mi seçiyorum yoksa başkası mı?

Kafanız karışmasın. Ben seçiyorum ama dolaylı yoldan. Onu benden önce seçen birileri var. Partiyi kuruyorlar sonra adayı önüne çıkarıyorlar al sana adayın seç diyorlar. Sen de tıpış tıpış gidip oyunu kullanıyorsun. Dolaylı yoldan seçmiş oluyorsun.  Yani senden önce başkası senin yerine seçiyor!

Peki ön seçimde ne oluyor? Hoşuna giden partiye üye oluyorsun. O partiden aday olmak isteyenler başvurularını yapıyor ve üyeler kendilerini yönetmek isteyenleri seçiyorlar. Demokrasi budur arkadaş. Böyle yapınca işler daha iyi yürür. Nasıl mı? Artık hesap soracağınız biri vardır sizin! O vekil meclise sizin sorunlarınızı taşımak zorundadır. Taşımazsa bir daha ki ön seçimde gerekeni yapacağınızı bilir! Çalışmak zorundadır yani.

Peki diyeceksiniz parti merkezleri kontenjan koyuyorlar o nedir? Kontenjan parti sandıktan birinci olarak çıktığında oluşturulacak bakanlar için koyulur. Bırakın onu da koysunlar demi! Genel Başkan devleti yöneteceği insanları kendi seçmeli.

Nitekim bu olayı Türkiye’de CHP gerçekleştirdi ve CHP’nin içindeki Deniz Baykal, Önder Sav, Mustafa Sarıgül gibi isimler yenilgilerini aldı. CHP’yi canı gönülden tebrik ediyorum. Demokrasi adına büyük bir başarı!

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat