Kategorize | Makaleler

Sınavlarda kimlik mantığı

kimlik

20 Ocak 2018 tarihine kadar Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin yaptığı tüm açık öğretim sınavlarında normal kimlik ve pasaportun dışında ehliyet, okul kimliği gibi kimliklerde geçerli oluyordu. Bende  kimliğimi ve ehliyetimi normal şartlarda çantamda taşırım. Fakat sınava çanta ile girilmediği için, okul kapısında  da emanete verdiğimde kaybolma ihtimaline karşın kimliği evde bıraktım ve sadece ehliyetimle gittim.

Okulun kapısına gittiğimde sadece kimlik ve pasaport ile girildiğini öğrendim. Sınav yeri ile benim evim arasında gidiş dönüş 2 saatlik bir mesafe vardı. Kimliğimi almaya eve gitsem sınav çoktan bitmiş olacaktı. Okul görevlisiyle görüştüğümde aldığım cevap “burası Türkiye burada her gün bir şeyler değişir açıklamaları okuman lazımdı” oldu. Adam haklıydı. Bende burası Türkiye bir seferlik görmezden gelin dedim ama olmadı tabi.

İşin trajik ve anlamlandıramadığım yanı şu ki sınava gittiğimde yanımda götürdüğüm kimlik benim sınava girmesi gereken kişi olup olmadığımı gösteriyor. Ehliyette devlet tarafından veriliyor, kimlikte, pasaportta. Sınav giriş kağıdındaki resim ve bilgiler ile benim bilgilerim tutuyorsa, sınav görevlisindeki bilgilerle benim bilgilerim eşleşiyorsa, o sınıfa benim adıma sınav kitapçığı gittiyse ehliyetle gitmişim kimlikle gitmişim ne farkediyor?

Ben mikro puntolarla “sınava sadece kimlik ve pasaportla geliniz” uyarısını okumadığımı kabul ediyorum. Ama bu tarz uygulamaları akla ve mantığa aykırı buluyorum. Umarım ilerleyen zamanlarda düzeltilir ve bizlerin yaşadığı  anlamsız sorunları gelecek neslimiz yaşamaz.

 

 

 

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat