Kategorize | Makaleler, Teknoloji

Oyuncu Kulaklığı Alırken Önceliklerimiz Neler Olmalıdır?

oyuncukulakligi

Bilgisayar donanımından sonra oyuncuların kafa yorduğu en önemli konulardan biri de oyuncu kulaklıklarıdır.

Kablolu mu olsun
Kablosuz mu
Kablo boyu ne kadar olsun
Bloetooth mu yoksa wireless mı olsun
Mikrofonu olsun mu
7.1 özelliklikli mi olsun
Markası ne olsun
Frekans aralığını ne seçmeliyim
Işıkları yansa daha mı güzel olur

Hatta ve hatta kablosunun örgülü olup olmadığına bile bakıyoruz. Bu seçeneklerin hepsi çok büyük bir zaman kaybına neden oluyor.

Kulaklık alırken öncelikle fiyat aralığını belirlemelisiniz. Tabi ne alırsak alalım yine bu kural geçerli ama iş kulaklığa gelince 50 tl den 5000 Tl ye kadar bulabiliyorsunuz.

Yaptığım inceleme ve deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki 180 Tl ile 500 TL arasında bütçenizi sarsmadan alacağınız bir kulaklık size her türlü oyun için yetecektir.

Burda dikkat etmeniz gereken en önemli detay kulaklığın kulaklarınızı kaplamasıdır. Eğer kaplıyorsa dışarıdan gelecek sesleri daha iyi yalıtır ve siz sadece oyuna konsantre olursunuz.

Kablolu kablosuz meselesine girecek olursak ve bir e-spor videosu izlediyseniz profesyonel oyuncular kablosuz kulaklıkları pek tercih etmezler. Çünkü uzun kullanımlarda sürekli bir radyasyona maruz kalırlar hemde pil gücü zayıfladıkça kopukluklar olur. Pil gücü %100 iken kulaklıktan %90 verim alıyorsanız pil gücü azaldıkça bu verim düşer.

Kulaklığınızı mikrofonlu yada mikrofonsuz tercih edebilirsiniz unutmayın ki en iyi kulaklığı bile alsanız mikrofonunuz harici bir mikrofondan daha iyi olmayacaktır. Eğer yayıncı değilseniz tavsiyem mikrofonu olan bir kulaklık almanızdır.

Herkes markası çok iyi olan bir kulaklığı olsun ister ama şart değildir. 500 Tl ye alacağınız orta seviye Logitech marka kulaklık yerine Rampage’in en iyi oyuncu kulaklığını alabilirsiniz.

Kulaklıkta son zamanların en tartışılan konularından biri de 7.1 ses özelliği oyunlarda şart mı değil mi?

İnternette biraz araştırma yaptıktan sonra bu linkteki (Rampage R41 REACTOR Siyah 7.1+Noise Cancellation) kulaklığı aldım. Almamdaki sebeplerden en önemlisi indirimde olması ve kendi içinde gürültü engelleme özelliği olmasıydı. Tabi 7.1 olmasını da es geçmiyorum. Aldıktan sonra deneyimledim ki 7.1 oyunlarda size avantaj sağlamıyor. Çünkü her 7 noktadan ses duyuyorsunuz. Yaprak sesi, rüzgar sesi birbirine karışıyor ve özellikte FPS oyunlarında 2-3 kişiyle karşılaştığınızda rakibinizin nereden geldiğini pek anlamıyorsunuz. Tavsiyem bütçenizi 7.1 olmayan kulaklıkda kullanmanızdır.

Frekans aralığı, kaç desibel olacağı, empedans değeri o kadar önemli detaylar değil. Çünkü bu detaylarun içine girerseniz kulaklığınızı seçersiniz sonra empedans değerine bakıp uymadığı için bilgisayarınızın ses kartını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Sektör sizin paranızı daha çok harcamanız için daha çok özellik ortaya koyuyor ama siz bilgisayarın başında oyunu açtığınız zaman en iyi kulaklığı da kullansanız aldığınız ses duyduğunuz kadardır. O nedenle Frekans aralığı 8 Hz – 44.000Hz olan bir mikrofona 4000 Tl üstü para vereceğinize 300 Tl ye bir mikrofon alın gerekirse 16 Hz den başlasın frekans aralığı daha mutlu olursunuz.

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat