Kategorize | Makaleler

Neden kendi tepsimi kaldırmayayım? – İKEA

Evinize birkaç parça bişey alacaksınız, nerden alsam diye düşünmeye başladınız ve çok geçmeden soluğu İkea’da aldınız. Dolaştınız dolaştınız alacağınızı aldınız. Tabi o kadar dolaşmaya acıktınız zaten karnınız açken gitmiştiniz alışverişe.

Ne yapsanız ne etseniz diye düşünüyorsunuz. İkea’da isveç köfteside meşhurmuş arkadaşınızdan duydunuz. E, bir tadalım bakalım gerçekten güzel mi hemide 15 tane köfte koyuyorlar diyorsunuz.

Tamamdır aldınız yemeğinizi afiyetle yediniz, beğendiniz yada beğenmediniz o mühim değil. Bundan sonra sizi bir sürpriz bekliyor. Masanızda yada sağınızda solunuzda bulunan yazılara bakmaya başlıyorsunuz. Bir de ne göresiniz. “Neden kendi tepsimi kaldırmayayım?”

Allah Allah!

Aldınız gazı okumaya devam..

İkea mağazasında herkes kendi tepsisini kendi kaldırır, böylece sizlere kaliteli ürünleri düşük fiyatlara sunmamıza ve size daha iyi servis vermemize olanak sağlayacak daha fazla zamanımız olur.

Doğru ya ne olacak ki kaldırayım diyorsunuz. Zaten etrafta bu işle uğraşacak fazla kişi yok demi?

İşte mesele de burda dostlar. Siz kendi tepsinizi kaldırmaya devam ettikçe onlar daha az işçi çalıştıracak, daha fazla kar edecek, daha fazla kazanacaklar.

Hadi canım sende! Ne alaka şimdi!

demeyin.

Öyle bir alaka ki anlamanız için Kapitalist kafanın yanında birkaç gün takılmanız gerekecek. Zaten bunu anladığınız zaman yerle gök arasındaki fark kapanacak.

Anlamak mı istiyorsunuz. O zaman size iki önerim var.

Birincisi Alaaddin Bilgi – Kapitali Anlama Klavuzu

İkincisi ise Karl Marx – Kapital

ikeakenditepsin.jpg

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat