Kategorize | Makaleler

Menfaat üzerine kurulu hayatlar

Menfaat denince akla ilk, çıkar elde etmek yada yarar sağlamak geliyor. Tamam da insanlara menfaatci olmak neden bu kadar çok yapışıyor onu anlamış değilim. Çünkü durum o kadar vahim bir hal almış ki artık insanlar hep birbirleri üzerinden geçinmeyi amaç edinmeye başladı.

Şuan içinde olduğum çevreye bakıyorum da ağaç yaşken eğilir sözü geliyor aklıma. Çevremde yüzlerce öğrenci var ve büyük çoğunluğu arkadaşlarını sınav zamanına göre seçiyor. Demek ki insan çıkarcı olmaya ilk okul sıralarında başlıyor ve sınıf atladıkça da bunu geliştirerek ölümüne kadar devam ettiriyor.

Nasıl mı?

Üniversitede bir hocamın  “birbirinize sırtınızı dönmeyin, birbirinizle iletişim kurun yardımlaşın, çıkarcı, egoist olmayın” sözlerinden etkilenerek bir şeyleri değiştirmeyi amaçladım. Değiştirmenin yollarını aradım. En basitinden herkesin sınavda başarılı olabilmesi için not hazırladım ve dağıttım. Kendi sınıfımda bir değişiklik oldu. O günlerde birbirleriyle yardımlaşmaya başlayan arkadaşlarımı gördüğümde sevindim mutlu oldum. Demek ki bir şeyler isteyince değiştirilebiliyormuş.

Zaman ilerledikçe bunun böyle olmadığını gördüm. Hani bir kıvılcımla ormanı bile tutuşturursunuz mantığı var ya bende o mantıkla hareket etmiştim. Ama ya benim kıvılcım yeterli değildi ya da orman yaştı.

Final sınavları yaklaştıkça her gören -not hazırlayacak mısın- tarzında sorular sormaya başladı. Bunlara yok hazırlamayacağım dediğimde sanki düşmanlarıymışım, ya da onların olanı almışım tarzında tavırlarla karşılaştım.

Hatta içlerinden biri var ki. Görmeniz lazım. Adam bana not hazırlarsan mesaj at, haber ver diyor.

Notu hazırladık, kırtasiyeye verdik, sınava girdik, çıktık. Adamla karşılaştık ne dese beğenirsiniz. “Özgür sana içimden çok küfür edesim geldi. Çok ayıp ettin, ben sana mesaj at demiştim. Atmadın. bak şimdi zayıf alacağım”

Mantığa bakar mısınız? Ben notu hazırlayacağım bide adama mesaj atıp haber vereceğim. Düşünüyorum bu insan nasıl bu kadar çıkarcı olabilir de cevap bulamıyorum.

Başka birisine bakıyorum çocuğun sayısalı iyi herkes peşinde. Bugüne kadar hiç muhatap olmayanlar bile çevresinde pineklenmiş  durumda.

Sende yap sende koy ortaya da karşıdaki de emeğinin boşa gitmediğini görsün.

Menfaat her dili konuşur; her kılığa girer; hatta menfaatlere karşı  kayıtsız biri gibi görünmesini bilir.
“La Rochefoucauld”

Şu söze bakıyorum da biz gerçekten yanmışız.

Her neyse bir hocam “tecrübe parayla satın alamayacağınız tek şeydir” diyordu.

Bizde tecrübe ettik ama inancımızdan da vazgeçmedik.

 

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat