Kategorize | Makaleler

Kredi notumu nasıl yükseltirim?

kredinotu

Kredi notum kaç?
Nasıl yükseltirim?
Nerden öğrenirim?
Bu not gerçek mi?
Bankadan bankaya değişir mi?

Bütün bu sorular ve daha fazlası için doğru yerdesiniz.

Kredi notu sizin kullanmış olduğunuz kredili ürünler için ödeme performansınızı, limitlerinizi, riskinizi gösteren bir sistemdir. Tüm finansal geçmişini incelenir değerlendirilir ve ortaya bir not çıkar. Bu değerlendirmeler  Göreceli bir kavramdır tabi size göre değil bankadan bankaya göre değişir.

Kredi puanları 0 ile 1900 puan arasındadır. 1450’nin üzerindeyseniz. Bu iyiye işarettir.

İnternet üzerinden kredi notunu öğrenmenin en kolay yolu Findeks üzerinden sorgulama yapmaktır. Findekste kredi notunuz hesaplanırken belirli bileşenler kullanılır bunları sırasıyla açıklayalım;

  • Kredili ürün ödeme alışkanlıklarınız (%35)

Bu sizin almış olduğunuz kredili ürününüzü gününde ödeyip ödemediğinizi gösterir. Eğer ödemelerinizi günü gününe yapıyorsanız şanslısınız demektir. Aman geciktireyim demeyin. Sonrasında kredi kullanmaya çalıştığınızda gecikmeleriniz dikkate alınır. Askerliğim sırasında kredi kartı ekstremi bir kere gecikmeli ödedim ve aylardır findeks raporlarında çıkıyor. Terslik şu ki siz o borcu ödemiş olsanız bile şube personeli bunu yanlış yorumlayabiliyor ve sanki halen gecikmeliymiş gibi muamele yapabiliyor. O nedenle çok dikkat etmeniz gereken bir durum.

1 günlük gecikmenizle 30 günlük gecikme arasında bir fark bulunmuyor gecikmeye girdiğiniz zaman gecikmedesinizdir. Sürekli gecikmeye girmişseniz de size kredili mevduat ürünü veren kuruluş birkaç defa düşünbilir.

  • Mevcut hesaplarınız ve borç durumunuz (%35)

Ödediğiniz bir kredi, kredi kartı borcu var mı, kart limitiniz dolu mu gibi borç limit tutarlarını gösterir.

Burda dikkat etmeniz gereken en önemli konu şudur. İhtiyacınız olmadığı sürece kredi kartı limitlerinizi doldurmayın. Hatta bir tane sık sık kullandığınız kredi kartınız olsun bir tane de kullanmadığınız ücretsiz kredi kartlarından bulundurun. İkisi farklı bankadan olursa tadından yenmez. Bu sayede örnek veriyorum kartlarınız biner liralıksa birinin limitini tamamen doldurduğunuzda diğerinin limiti açık olacağından riskiniz %50 olacaktır.

Diğer türlü tüm limitlerinizi doldurursanız puanınızda bir düşüş meydana gelir.

  • Yeni kredili ürün açılışı (%11)

Yeni kredi kartı ya da kredi aldıysanız riskinizi artırır puanınızı düşürür

Mevcutta 2 tane kredi kartım vardı. Birisini 2010 yılından beri kullanıyordum, diğerini ise yeni almıştım. Eski kartımı bu visa-mastercard muhabbetine kullanmamaya karar verdim. Yeni kartım geldiğinde biraz yüklendim açıkçası sonrasında baktım ki benim güzelim puanım 1367 ye kadar düşmüş. Not danışmanından öğrendiğim bilgiye göre yeni kartıma bu kadar yüklenmeseydim herhangi bir düşüş olmayacaktı.

O sebeple yeni aldığınız ürünlere çok fazla yüklenmeyin. Her yeni ürün bir risktir.

  • Kredi kullanım yoğunluğu (%10)

Yeni kredi kullanan kişiyle önceden kredi kullanan kişinin puanları aynı oranda etkilenmez. Kredi geçmişine sahip olan kişi daha güvenilir bulunur.

Bu da yukarıda verdiğim yeni kredi kartı ve eski kredi kartı örneğiyle açıklanabilir. Kredi içinde aynı şey geçerlidir. Bazı insanlar kredi çekip erkenden kapattıklarında kredi puanlarının yükseleceklerine inanırlar. Aslında mantıken mümkün değildir. Çünkü burda bakılacak şey sizin ödeme performansınızdır. 24 aylık bir kredi çekip 4 ayda kapatmak yerine 9 aylık bir kredi çekip 9 ayda günü gününe ödeyerek kapatmak ödeme performansınızın ortaya çıkması ve bir ödeme geçmişine sahip olmanız açısından önemlidir.

İhtiyacınız yoksa zaten çekmeyin.

  • Diğer (%9)

Burda da fatura ödemeleriniz gibi diğer finansal işlemleriniz yer alabilir.

Kendi üzerinize ait faturalarınızı zamanında ödemeniz gerekir. Gereksiz yere hesap açmayın. Eskiden tüm para birimlerinden hesap açtığım olurdu. Hepsini kapatın eminim hiç işinize yaramayacak.

Kredi Puanımı Nasıl Yükseltirim

Kredi puanınızı yükseltmenin en kolay yolu birden çok kredili mevduat ürününe sahip olmaktır.

Vadeli vadesiz hesaplarınızın pek etkisi yoktur.

Size gidin kredi çekin faiz ödeyin demiyorum ama ihtiyacınız olmasa bile kredi kartı alın. Yıllık kart aidatlarını dert ediyorsanız ücretsiz kartlardan alın kullanıp kullanmamanız önemli değildir. Bunun yanında kendinize açtırabiliyorsanız bir kredili mevduat hesabı açtırın. Yine kullanmayın yeter ki ürününüz olsun. Bu sayede kendinize bir kredili ürün geçmişi oluşturacaksınız. Hemde kullanmadığınız için riskiniz olmayacak.

Yeni aldığınız ürünlere yüklenmeyin. İhtiyacınız yoksa kredi kartınızdan alışveriş yapmayın.

Yukarıdaki görseli incelerseniz 25 Kasım 2016 tarihinde 1640 puandan yeni kredi kartıma yüklendiğim için puanım birden 1367 puana düştü. Sonrasında yukarıda saydığım işlemleri yaparak yaklaşık 15 gün içerisinde 1672 puana çıkardım.

Kredi puanının yüksek olmasının diğer önemli avantajı kredi kullanmak istediğinizde daha uygun faiz oranlarından yararlanacak olmanızdır.

Bazı bankalar %1,15 varan faiz oranlarında kredi bile kullandırabiliyorlar.

Bankadan bankaya değişir mi?

Evet kredi notunuz her bankadan bankaya değişir benim Mart 2017 kredi puanım findeks üzerinde 1672 iken İş Bankası’nda 1732’ydi. Yani her banka kendi risk puanını oluşturabiliyor ve her bankanın kendi değerlendirme kriteri olabiliyor. O nedenle findeks size fikir verir sadece.

Sorularınız olursa cevaplamaktan zevk duyarım.

 

 

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat