Kategorize | Makaleler

Kredi Kartı ve Sözleşme İptali

İnsanların canını çok sıkan bir konudur kredi kartları. Aslında canı sıkan kredi kartı değildir. Bankaların yapmış olduğu saçma sapan uygulamalar ve haksız kazançlarıdır.

Eğer kredi kartınızı iptal ettirmeye karar verdiyseniz ve aklınızda hiçbir şüphe kalmasın istiyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü bankalar kredi kartlarını pek iptal etme taraftarı değiller.

Geçtiğimiz günlerde Hsbc kredi kartımdan Vodafone tarafından izinsiz fatura ücreti kesildi. Halbuki ben o gün Yapı Kredi kartımla ilgili faturayı ödemiştim. Bu nedenle Hsbc kredi kartlarımı iptal ettirme kararı aldım.

Müşteri hizmetlerini arayıp iptal etme işlemini gerçekleştirdim. Fakat  bir hafta sonra bankanın internet şubesini kullanmaya çalıştığımda kullanabildiğimi gördüm. Kart bilgilerimde ise kredi kartlarımdan birinin iptal edildiğini diğerinin ise “kayıp” olarak işaretlendiğiyle karşılaştım. Bu nedenle internet bankacılığını kullanabiliyor ve bankanın halen müşterisi olarak gözüküyordum.

Bunu çözümünün ise bankanın en başta bize imzalattırdığı sözleşmeyi iptal etmekte buldum.

Banka kartları ve kredi kartları kanununun 25. maddesi sözleşmeyi istediğimiz zaman iptal etme hakkımız olduğunu söylüyor.

Buna dayanarak bankanın genel müdürlüğüne bir ihtarname hazırlayarak gönderdim ve sözleşmeyi iptal ettim dolayısıyla kartlar da iptal oldu.

İhtarname örneğini aşağıda paylaşacağım. Bunu iade taahhütlü posta ile göndermeniz gerekiyor. Bankaların genel müdürlüklerinin adresleri resmi sitelerinde yazıyor. Kolayca bulabilirsiniz.

İhtarname örneği;

GDE Hata: İstenen URL geçersiz

 

HSBC çektiğim ihtarnameye yanıt olarak bir yazı göndermiş ve yazıda fazladan 2,40 kuruş ödeme yaptığım için sözleşmemi feshetmediklerini yazmış. Başbakanlık İhbar Merkezi’ne gerekli şikayeti yaptım. En kısa zamanda şikayetimi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na yazılı bir şekilde yapacağım. 

 

 

BDDK’ya gerekli şikayetleri yaptım. HSBC’den bana mail ve telefon yoluyla ulaşıldı “+ (alacak) bakiyenin Merkez Bankası kaynaklarına aktarılmasını, ardından sözleşmenizin fesh edilmesini talep edebilirsiniz.” dendi bende bunu yaptım sonrasında sözleşmem iptal edildi.

 

 

 

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat