Kategorize | Makaleler

Kolay yoldan zengin olmak

network-marketing

Sizde kolay yoldan kandırılmak ister misiniz? O zaman doğru yerdesiniz. 🙂

Yanlış hatırlamıyorsam üniversite 3. sınıfın ikinci dönemindeydim. Hazırlamış olduğum ders notlarını kırtasiyeye bırakıp herkesle paylaştığım için çevrem genişti. Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’de küçük olduğundan herkes tanırdı.

O günlerde de ek gelir elde etme amaçlı bir access point alıp oturmuş olduğum sitede internet satışı yapıyordum. Aylık 10 Tl’ye insanlar sınırsız internet kullanıyorlardı, hem interneti bedavaya getirmiş oluyor hemde öğrencilere faydam oluyordu. Ben kendime ortak bulup yaptığım işi genişletmeyi planlarken tanıdığım ama çok fazla samimiyetimin olmadığı bir arkadaşım yakın bir zamanda çok para getirecek bir işe başlayacağını ve şuan eğitimlerini aldığını paylaştı benimle.

Ne yaptıysam işin ne olduğunu öğrenemedim. Aradan yaklaşık bir aylık süre geçti ve beni aradı. İş işin görüşme yapacaklarını, tarih-saat ve konum paylaşarak orda beni sorumlu biriyle görüştüreceğini söyledi. İş iyice gizem kazanıyordu ve ben gizemli işlerden  pek haz etmezdim. Yine de biraz merak ettiğim biraz da arkadaşın mahçup olmaması için görüşmeye gittim.

Okuldaki öğrencilerden biri, ben ve bahsettiğim arkadaşım vardı. Sorumlu dediği bana bir sunum yaptı ve sistemi baştan aşağı anlattı. Mega Holdings diye bir şirket bahsediyor bana web sitesi satarak sonrasında benimde başkalarına bu siteden satarak -daha doğrusu sisteme sokarak- her kişi üzerinden para alacağımı anlattı. Ferrariler, evler, tatiller havada uçuştu. Hatta kendisinin seneye okula arabayla gideceğinden bile bahsetti. Sonuna kadar dinleyip, her dediğine şaşkınlıkla inanıyormuş gibi yapıp süper süper dedim 🙂 En son da reddettim ve kendi sattığım internetten bahsettim karşımdaki beklemediği bir durumla karşılaştığı için çok şaşırmıştı ama belli etmiyordu.

Bu sistemde birini ikna edemiyorsanız eğer o kişi başıza bela olmuş demektir. Çünkü ikna edemediğin kişi başka bir ortamda ikna olabilecek kişilerin sisteme girmesini engellerdi. Öyle de oldu. Akşamına arkadaşım beni aradı ve görüştüğüm kişinin bana yeterince anlatamadığını daha yetkili biriyle görüştüreceklerini söyledi. Reddettim. Defalarca aradı. En sonunda engelledim.

Sisteme girerken ilk önce  bir liste hazırlıyor ve çevrendeki yakın arkadaşlarını sırasıyla yazıyorsun. En yakınındakileri ikna edemezsen kimseyi ikna edemezsin. Her şey sana bağlı çok çalışırsan çok kazanırsın. Sisteme birilerini dahil edebiliyorsan başarılısındır ama edemiyorsan başarısızsın. O yüzden sistemi suçlayamazsın, dolandırıldım diyemezsin. Çünkü kimse seni dolandırmıyor; unuttun mu sen bir site satın aldın, pahalı yada değil herşey yasaldı. Sonra da ikna oldun ve sisteme girdin. İster çalış ister çalışma çalışma saatlerini kendin seçersin. Başarısız olursan sana başarılı olanları gösterirler -tabi ilk girenleri- sonrada yeterince çalışmıyorsun derler. 🙂

Aradan biraz daha süre geçtikten sonra telefonlarım çalmaya başladı artık herkes birbirini arıyor ve sisteme sokmaya çalışıyordu. Kendine ayakkabı dahi almayan alt komşum 3 yıl abone olmuştu ve güvendiğini söylemişti. Ona üniversite bitti memleketine gittin çevren yok ne yapacaksın dediğimde zenginlik hayalleri dışında başka şey  düşünecek halde değildi.

Sizleri böyle bir sistemin içine çeken inanın sizin arkadaşınız değil düşmanınızdır. Bunu hiçbir zaman unutmayın.

Bu arada sunumu ilk yapan sorumluyu gözlemlediğimde okul biterken hala yürüyordu. Diğer arkadaşımda sistemden dört beş ay sonra çıkmıştı tabi para almadan.

Bir kaç yıl sonra kafede otururken yan masamda bu tarz bir sunumun gerçekleştiğini duydum. Bu sefer mantardan yapılan bir kahveden bahsediyorlardı. Site değilde mantardan yapılmış bir kahveyi satyorlardı. Piramid aynı piramid. Zincir aynı zincir.

Saadet zinciri, titan zinziri!

İşin özü kolay yoldan zengin olmak diye bir şeye inanıyorsan eğer loto toto oynayabilirsin. Konuyla ilgili youtube da Kadir Kirişçi’nin videosu var detaylı olarak anlatmış onu da izleyebilirsin.

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat