Kategorize | Makaleler, Teknoloji

GoPro Hero4 Session Almalımıyım?

Balıklama konuya giriyorum sizler için karar vermesi oldukça güç olacak. Çünkü ürün GoPro’nun bugüne kadar çıkardığı en küçük aksiyon kamera olma özelliğini taşıyor. Bende geçenlerde Hero4 Silver mı yoksa Session mı alayım diye çok düşündüm. Ama Silver aldım. Bunun nedenlerini açıklarım.

Öncelikle ürünün özelliklerinden biraz bahsedeyim. Bu üründe 2 yada 4k video yok. Peki sizlerin 2 yada 4k videoya ihtiyacınız var mı? Bence yok arkadaşlar. Çünkü ülkemizde 4k yada 2k video düzenlemesini ve ve işlemesini yapacak babayiğit bilgisayara sahip olan aksiyoncu arkadaş yok yada çok az.  Düzenleme yapanlar iyi bilir 720p videoyu bile biraz ayrıntılı işlediğimizde bilgisayarımızda 8 gb ram 2-3 ghz arasında işlemci bile olsa saatlerce beklediğimiz oluyor. Düşünün siz 4k yada 2k da ne yapacaksınız. Ki şunu geçtim sizin bizim bilgisayarların ekranları zaten 2-4k video desteklemiyor. Ben Silver’la 4k video çekip bilgisayara attım izlerken takılmalar oldu. Verimsiz yani.

Dün yazıma başladığımda Session ve Silver’ın fiyatı 399 dolardı bugün 429 dolar olmuş. Fiyatlar arttı o konuya da geleceğim ama aklımdayken sizin en çok kullanacağınız video çözünürlüğünden bahsedeyim. 720p SuperView ve 1080p SuperView bu formatlar dışına çıkmanızı önermiyorum. Çünkü SuperView özelliği sizlere daha geniş bir açı sunuyor. Ben Clas10 32 GB lık bir MicroSd kartla yaklaşık bir saat çekim yaptım yarısı 720Ps de yarısı da 1080Ps 15 Gb bir alan harcadı. O yüzden size önerim 720pSuperview.

Silver’ın Session modeline göre üstünlüğü nedir derseniz (720pSuperview) için Silverla 100 FPS alabilirsiniz ama Session’da 60 FPS maksimumdur. Bu FPS olayı ise saniyede çekilen görüntü sayısıdır. Videoları üstüste çekilmiş fotoğraflar olarak düşünün ve hızlıca peş peşe geldiğini varsayın. Yani görüntüyü yavaşlattığınızda yüksek FPS devreye girer ve daha net bir video elde etmiş olursunuz.

Bunların dışında Silver’da bütünleşik ekran var çok işinize yarıyor nereyi nasıl çektiğinizi rahatça görüp ayarlarınızı kolayca yapabiliyorsunuz. Tabi burda neden black modelini almamalıyımın da cevabını vermiş oldum. Klasik 4k muhabbeti daha az pil ömrü. Bu arada en çok pil ömrüne sahip olan Silver modelidir. Sonra Black sonra ise Sension.

Bu arada ben Silver’ı peşin ve garantili bir şekilde Doğubank’tan aldım. Orda yurtdışı çıkışlı ürünler de vardı. Hatta Session bile gördüm ama 1600 civarı satıyorlar. Ürünün fiyatı Silver ile aynı unutmayın fazladan 400 lira vermeyin.

Eğer ekran takıntınız yoksa Session işinizi görür. Yaklaşık bir buçuk saat rahat çekim yaparsınız. Aynı zamanda denize girdiğinizde harici bir hausing kullanmak zorunda kalmazsınız.

Paylaşmak ister misin?

2 Yorumlar için “GoPro Hero4 Session Almalımıyım?”

  1. Teoman dedi ki:

    Değerlendirmenizi ilgiyle okudum, tam ihtiyacım olan yazıydı. Ancak, merakımı giderdiğini söyleyemeyeceğim, biraz havada kalmış. Ama tecrübe ettiğinize göre bir sorumu cevaplamanızı rica edeceğim. Batarya Session’da tümleşik diye biliyorum, yani bittiğinde değiştirme imkanı yok değil mi? Bunun bir dezavantaj olduğunu düşünüyorum, siz ne dersiniz? Cevabınızı merakla bekliyorum. Saygılar.

  2. Özgür Can dedi ki:

    Teşekkürler.

    Bencede bataryanın değiştirilememesi dezavantaj diğerlerinde hafıza kartının durumuna göre 2-3 batarya kullanmak mümkünken session da uzun çekimlerde sıkıntı yaratabilir.

Trackbacks/Pingbacks


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat