Kategorize | Makaleler

En çok kullanılan Web Tarayıcı ve Ekran Çözünürlükleri

Makelede 2009’un Eylül ayından 2012’in Ağustos ayına kadar geçen süre içerisinde en çok kullanılan internet tarayıcıları hangileri, hangi işletim sistemlerinin üstünlüğü var, yıllara göre bu sistemlerin durumları ve kullanıcıların eğilimleri nasıl değişmiş, hangi ekran çözünürlüğü tercih edilmiş gibi birçok soruya cevap bulabilirsiniz.

Veriler Google Analytics yardımı ile kendi web sitem üzerinden (ozgurcan.com.tr) 22874 tekil kişi üzerinden alınmıştır. Tekil kişilerin büyük çoğunluğunu Türkiye’de yaşayan kullanıcılar oluşturmaktadır.

2009 Eylül – 2012 Ağustos Arası Web Tarayıcı İstatistikleri

Ekran görüntüsündeki verileri baz alarak inceleme yaptığımızda bu tarihler arasında Google tarafından geliştirilen Chrome’un üstünlüğünü görüyoruz. Takibinde ise İnternet Explorer, Firefox, Safari ve Opera yer alıyor.

Bu tarayıcıları değerlendirmek gerekirse;

Chrome 2008 yılının Eylül ayında Beta sürümle kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. O günden bu güne kadar dünya genelinde ne kadar yayıldığını tahmin etmek elbette zor değil.

İnternet Explorer Windows işletim sisteminin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor ve interneti basit düzeyde kullananlar için ideal bir tarayıcı olarak gündemde yerini tutuyor.  Kanada merkezli bir psikometrik değerlendirme firması olan AntiQuant tarafından 100 bin kişi üzerinde yapıldığı iddia edilen bir araştırmada İnternet Explorer kullananların zeka (IQ) seviyelerinin düşük olduğu ortaya çıkmış.

Firefox; 2002 yılında Phoenix, 2003 yılında Firebird ve 2004 yılının 11. ayında Firefox olarak aramıza katıldı.  Tam adı Mozilla Firefox’tur.  2008 yılının Haziran ayında 3’üncü sürümünü yayınladı ve bu sürüm 24 saat içerisinde 8 milyon kişi tarafından indirildi. Böylece Firefox dünya rekoru kırmış oldu. Fakat bu güzel günlerden birkaç ay sonrasında kendisine Chrome adında dişli bir rakip çıkacağından habersizdi. Nitekim Chrome’un çıkışı Firefox’un yükselişini durdurdu.

Safari Apple bilgisayarlarında kullandığı Macintosh ve IOS işletim sisteminin bir parçasıdır. Apple ürünlerinden herhangi birine sahipseniz kullandığı web tarayıcı Safari olacaktır.

Opera mobil kullanıcıların tercihleri arasında bulunan bir tarayıcıdır.  Gidişatı pek iyi olmasa da dünya üzerinde yaklaşık 270 milyon kullanıcısı vardır.

 

2009 Eylül – 2012 Ağustos Arası Ekran Çözünürlüğü İstatistikleri

Ekran çözünürlüğü verilerine gelecek olursak 1025×768 pixellik çözünürlük kullanıcıların tercihleri arasında. Bu çözünürlüğü genellikle masa üstü kullanıcıları kullanıyor.  1376×768 çözünürlüğünde ise diz üstü bilgisayar kullanıcıları mevcut.

Yaklaşık 23 bin kişiyi göz önüne alırsak büyük ekran kullanıcılarının oranının %2,20 olduğunu görüyoruz. Buda bize Türkiye’de büyük ekrana sahip kullanıcı sayısının oldukça az olduğunu öngürülebilir ama net değildir. Çünkü veriler 23 bin kişi arasından alınmıştır.

Ocak – Ağustos 2012 Web Tarayıcı İstatistikleri

8 aylık kısa dönemdeki tarayıcı verilerini ele alırsak;

Bu dönemde siteyi 9839 tekil kişi ziyaret etmiş. Web tarayıcı istatistiklerine baktığımızda kısa dönemde Chrome’un açık ara farka doğru gittiğini görebilirsiniz. Firefox yukardaki analizimizdeki gibi her geçen gün kullanıcı kaybetmekte, Opera’nın ise oldukça alt sıralara düştüğü görülmektedir. Fakat Opera cep telefonlarındaki başarısı ile piyasada yerini koruyacağa benziyor.

Ocak – Ağustos 2012 Ekran Çözünürlüğü İstatistikleri

Yılın ilk 8 aylık dönemi baz alındığında ekran çözünürlükteki değişimin nedenini tahmin etmek zor değildir herhalde. Son dönemde bilgisayar üreticilerinin Ultrabook segmentine kaymaları ve büyük kampanyalar yaparak ellerindeki dizüstü bilgisayarların stoklarını eritmeleri bu istatistiğin ortaya çıkmasında büyük etken.

Aynı zamanda 1024×768 pixellik çözünürlüğü kullanan tekil kişi sayısına bakarak kullanıcıların sık sık bilgisayar değiştirmediğini görebiliriz.

 

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat