Kategorize | Makaleler

Bisiklet nasıl ve nerden alınmalıdır?

Bisiklet almadan önce ilk yapılması gereken araştırma yapmak. Ne alacaksınız, nereden alacaksınız, nasıl alacaksınız, markası ne olacak, özellikleri nasıl olmalı, fren sistemi, vites sayısı, nerede kullanacaksınız,  bunları belirlemeniz gerekiyor. Eğer bu yazıyı okumaya başladıysanız zaten araştırma aşamasına girmişsiniz demektir.

Ben uzunca araştırmalarım neticesinde Salcano’nun Insomnia 50 modelini dün itibari ile aldım. Bisiklet almaya karar vermem ile aldığım gün arasında bir aylık süre vardı. Bu süre içerisinde internet üzerinden ilk önce almak istediğim markayı belirledim. Fiyatlar ve bisikletlerin özelliklerini, kullandıkları malzemeleri araştırdım. Araştırmalarımı bisikletin fren sistemini baz alarak yaptım. Yani arama yaparken hidrolik disk frenli bisiklet olmasına dikkat ettim. Bisikletimi nerede kullanacağım sorusunun yanıtını ararken YOL+DAĞ olarak düşündüğümden Dağ bisikleti almaya karar verdim. İzlenimlerim neticesinde bisikletin vites sayısının fiyatı yukarı çektiğini gördüm ve vites sayısına takılmadım. Sonuç olarak 27 veya 30 vites bir bisiklet aldığımda son vitesi kullanmayacağım kesindi.

Buraya kadar olan kısımda yoğunlaştığım konu fren sistemi ve bisikletin dağ mı yol mı olmasıydı.

Bisikletin amortisörünün önde olmasına dikkat ettim. Farkındaysanız profesyonel bisikletlerin hiçbirinde arkada amortisör yoktur. Kilitlemeli bir maşa tercih ederseniz yolda hız yaparken size çok sorun çıkarmayacaktır.

Fiyat konusunu belirlerken 3-4 bisikletçi gezdim ayrıca internet üzerinden bisikletlere yüzde kaç indirim yapıldığına baktım. Bisikletçilerde de aşağı yukarı fiyatın ne olacağına karar verdim. Tabi bunları hesaplarken alacağım bisikletin modelini belirledim onun liste fiyatı üzerinden ne kadar düşülebileceğini hesapladım. Kafamda bisiklet için bir fiyat oluşturdum. Birde alırken nakit tercih ettim çünkü nakit alımlarda daha çok indirim yapıldığını gördüm.

Bisikleti marketten veya AVM’den almadım. Alacağım yerin bayi olmasına dikkat ettim. Ben daha rahat ve geniş olması sebebiyle Bahçelievler’de bulunan Nihat Bisiklete gittim. Markayı modeli söyledim. Ödemeyi nakit yapacağım ne kadar olur dedim. Belirlediğim fiyattan  az buçuk fazla söylendi bende kendi düşündüğüm fiyatı söyledim. Hayırlı olsun dendi.

Akşamına gidip bisikleti aldım. Fiyat konusunda iyi bir fiyata aldığımı söyleyebilirim. Hem iş yeri kazandı hem ben kazandım. O nedenle pazarlık yapmadan önce kendi fiyatınızı belirlemeniz ve onun üstüne çok fazla çıkmamanız gerekiyor. Tabi olmayacak bir fiyat belirlerseniz işiniz zor.

Ben gösterdikleri ilgiden dolayı Nihat Bisiklete teşekkür ediyorum.

Bundan sonraki süreçte www.bisikletyolculugu.com sitesini hayata geçirerek. Bir aksiyon kamerası ile birlikte bisikletimle gezdiğim noktaların video ve resimlerini çekip sizlere sunacağım. Sitenin büyümesiyle beraber küçük gruplar halinde geziler de düzenlemeyi düşünüyorum. Tabi bir aksiyon kamerası şart görünüyor. Kafamda ki kamera henüz Türkiye’ye gelmemiş olsa da  Panasonic HX-A100 .

Bakalım hayırlısı.

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat