Kategorize | Makaleler, Teknoloji

Aynasız fotoğraf makinesi alınır mı?

Objektifli bir fotoğraf makinesi almaya karar verdiniz ve ince bir araştırma içerisindesiniz. Acaba standart (aynalı) bir DSLR makina mı alsam  yoksa son teknoloji ürünü aynasız bir makina mı alsam diyorsunuz. O zaman tam  da yerine geldiniz. Çünkü tecrübe parayla satın alamayacağınız tek şeydir.

Bende bundan yaklaşık bir sene önce sizler gibi araştırma içerisine girmiş o mağaza senin bu mağaza senin 2000 lira limitle bir makine arıyordum. Çevremde fotoğrafla ilgilenenlerin çok olması dolayısıyla çok fazla bilgi sahibi oldum.

Mağazalarda gördüğüm şey şuydu. Satış danışmanı daha çok satılmayan yada çok satılan ürünleri size öneriyor övüyordu. Yada konuyla ilgili klişe şeylerden bahsediyor beni yönlendiriyordu. Çevremde ise durum biraz daha farklıydı. Nikoncular ve Canoncular diye ayrılıyordu herkes. Bu arada Nikon alacaksanız daha çok stüdyoda iyi iş çıkartıyor Canon’la harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Neyse konumuz bu değil 🙂

Arkadaşların bir kısmı Canon al bir kısmı Nikon al diyorlardı. Tamam ikisi de harika markalar sorun yok ama benim istediğim boynumda kocaman bir makinanın dolaşması değildi. İlk önce neden aynalı neden aynasız ayrımını sorgulamaya başladım. Aynalı makineler çok eski bir teknoloji. Yani oturmuş. İnsanlar artık bunun yapımında uzmanlaşmanın ötesine geçmiş.

Aynalı makinelerde vizörden bakarken aslında direk objeye bakmıyorsunuz aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi makinenin o çıkıntılı bölümünde çeşitli aynalar mevcut ve size vizörden baktığınızda yansıtılmış bir görüntü gösteriyor. Böylece ne çektiğinizi görmüş oluyorsunuz.

Peki aynasızlarda durum nasıl?

Aynasız makinelerde ya vizör yok (nx2000) yada dijital bir vizör var arkadaşlar. Yani ayna yok. Peki günümüzde ayna olmasına ihtiyaç var mı? Yada tersten sormak gerekirse teknoloji bu kadar gelişmiş olsaydı adam dijital vizör mü koyardı yoksa ayna koymakla uğraşır mıydı? Varın siz düşünün.

Ben yaklaşık bir senedir 1500 liraya almış olduğum Samsung’un NX2000 Aynasız makinesini kullanıyorum. Oldukça memnunum. Kocaman bir makineyle dolaşmak zorunda kalmıyorum. Beni yormuyor, çok fazla yer kaplamıyor, şip şap fotoğraflarımı çok kaliteli bir şekilde çekiyorum. Çektiğim fotoğraflardan bir kısmına Fotoğraflarım  sayfasından bakabilirsiniz.

Şuan kalıplaşmış yargılar var. Örneğin – makine dediğini şöyle bir kavrayacaksın, sağlam olacak, kendini gösterecek.. Eğer bunlara takılmıyorsanız sadece fotoğrafımı çekeyim diyorsanız alacağınız makine aynasızdır. Sağlamlıksa sağlamdırlar. Ben yeni makine alacak arkadaşlarıma aynasız önerdim fakat benden daha profesyonel arkadaşlarımı dinleyip pişman oldular. Neden çünkü üşeniyorlar makinelerini alıp fotoğraf çekmeye. Gerçekten de öyle eğer fotoğrafçıysanız bu işe gönül verecekseniz makineniz her daim yanınızda olmalı. Çünkü değerli bir fotoğraf ne zaman nerde karşınıza çıkar hiç belli olmaz. Makine sahibi olduğunuzda emin olun keşke makinem yanımda olsa çok diyeceksiniz.

Büyük makine gerçekten büyük bir problem arkadaşlar. Taşıması, çantası, ağırlığı..

Bunların dışında aynalı ve aynasız makinelerin başka bir farkı ise perde ömrüdür. İki makinede de perde vardır fakat aynalı makinelerin perde ömürleri aynasızlara oranla daha düşüktür. Bununla ilgili detaylı bilgiyi TIKLAYARAK edinebilirsiniz.

Son olarak da şunu söyleyeyim eğer 5 bin liranın üzerinde bir makine almıyorsanız 5 bin liranın altındaki CANON, NİKON gibi makinelerin yaptığı herşeyi 1000-1500 liraya alacağınız bir aynasız makineyle gerçekleştirebilirsiniz. Hemde daha mutlu olursunuz.

Tabi aynasız segmentinde 5000 liranın üzerinde makineler de var ama beni şimdilik aşıyorlar 🙂

Ben fiyat performans olarak Samsung’un ürünlerini öneriyorum. Özellikle internete bağlanabilmeleri, facebook, onedrive gibi platformlara kolayca fotoğrafları yükleyebilmeleri açısından harika.

Öneri istiyorsanız ve benim çok param var diyorsanız  Olympus OMD E-M1 ‘i inceleyin derim.

 

 

 

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat