Kategorize | Makaleler

Anlamadığımız bir dini yaşıyoruz!

Müslüman doğduk müslüman öleceğiz inşallah. Ama Müslümanlık nedir İslam nedir bilebilecek miyiz? Dışarda okunan Ezan’ın anlamını kaç kişi biliyor! Kaç kişi Besmele ve Kelime-i Şahadet’tin anlamı dışında İslam’ı biliyor?

Namaz kılıyoruz Niyet ettik, Tekbir getirdik başladık ilk Sübhaneke Dua’sını okuyoruz! Eyvallah annemiz babamız üstüne düşen görevi yapmış bizi yönlendirmiş gerek Kuran kursuna göndermiş, gerek okulda öğrenmişsiz. En arapçasından. Arkasından Fatiha okuyoruz arkasından da bir Sure okuyup Rüku’ya eğiliyoruz. Subhane Rabbiyel ala diyoruz ve devam edip gidiyoruz.

Peki bunların anlamları ne arkadaş! Düşünüyorum çıkamıyorum işin içinden.

Cuma oldu camiye gittiniz hoca bir şeyler okuyor anlatıyor! Ne diyor bu adam arkadaş! Öğle namazına gidiyorsunuz hoca namazdan sonra Sure okuyor yine anlamıyorsunuz. Açıklamıyor ki bunun anlamı şudur, bak kardeşim şunu diyor bunu diyor. Belki de kendi bile bilmiyor okuduğunun anlamını. Bizde dinliyoruz. Sevap olup olmadığını tartışmıyorum. Ben anlamıyorum kardeşim. Kendi ülkemde kendi dinimi anlamıyorum. Kendi ülkemin din görevlisi bunu açıklamıyor!  Sanki hepimiz Arapça biliyoruz sanki hepimiz anlıyoruz ne dendiğini.

Bu imamları engelleyen bir yasa yada bir yasak mı var? Yapmaları gereken bu dini öğretmek değil mi? Taksim’de millet harıl harıl İncil dağıtıyor! Dinlerini öğretmek adına atmadıkları takla kalmıyor bizim imamlarımız da hazır gelen cemaate bir şeyler öğretmemek için takla atıyor!

Yanlış anlaşılmasın imamların hepsi mi böyle! Hayır arkadaş! Ünye Gölevi Mahallesi’nde üniversite yıllarımda iki yıl oturdum.  Caminin görevlisi Ali Hoca! Allah razı olsun! Adam tam bir örnek. Cemaatiyle arası çok iyi herkesle muhabbetini ediyor. Yardımcı oluyor. Bahsettiği konuları ayetlerle güzel güzel açıklıyor. Anlamlarını söylüyor. Bir eksiklik, anlayamadığınız bir nokta hissetmiyorsunuz. Kıldığınız namazdan da zevk alıyorsunuz. Mutlu mesut ayrılıyorsunuz camiden.

Bu ülkenin Diyanet İşleri Başkanlığı ne iş yapıyor? Ne işe yarıyor! Ben çözemiyorum. Bu milletin vebalini, ahını almak bu kadar kolay mı? İşinizi yapın ya! Nitelikli din adamları yetiştirin. İmamlık gönül işidir. Meslek olsun diye yapılmaz. Bana dinimi öğretemeyen bir diyaneti ben ne yapıyım. Cemaatiyle iyi ilişkiler kuramayan güler yüzlü olmayan imamı ben ne yapayım.

Bana okuduğu Arapça ayetin anlamını söyleme tenezzülü duymayan imamı ne yapayım arkadaş.

Ramazan ayında çok görüyorum. Hatim duaları yapılıyor. Eyvallah yapılsın Allah kabul etsin. Kuran’ı Kerimi okudun hatim ettin eyvallah. Ne anladın peki? Ne dedi Kuran sana! Ne anlattı arkadaş! Toplum öyle bir noktaya getirilmiş ki kimse bir şeyleri sorgulayamıyor. Gelişigüzel yaşayıp gidiyoruz!

Niye yaratıldık! Niye bu dünyadayız! Amacımız ne! Ne diye gönderildik! Bu niye böyle oluyor başka türlü olamaz mı!

Şimdi diyeceksiniz ki kardeşim ne çok konuştun be! Sanki sen biliyor musun bu duaların anlamını! Yok bilmiyorum arkadaş bende bilmiyorum! Öğrenmeye çalışıyorum. Hiç değilse namazda okuduğum surenin duanın anlamını bileyim. Eğer namazı kılarken okuduğumun anlamını bilmiyorsam ne diye kılıyorum ki!

Şimdi çıkarlar derler ki ne demek istiyorsun Türkçe mi kılalım namazı, ayetleri Türkçe mi okuyalım! Böyle dalkavuklar olayları saptırmayı çok seviyor. Onlar saptırmadan açıklayayım ya bu devlet bana ve benden sonra yaşayacak insanlara Arapça öğretsin yada bana dinimi öğretecek din görevlilerini yaygınlaştırsın.

Hiç unutmam 4. sınıfa gidiyorum Şükra Abi diye birisi vardı bize camide Kuran okumasını öğretiyordu. Camiye gizli giriyoruz gizli çıkıyoruz. İmam fazla görünmeyin en alt kata inin diyordu. Tırsıyordu adamcağız. Dünde aynı camide imam hafta sonları belirleyelim de çocuklarınızı gönderin Kuran dersi verelim diyor. Nerden nereye geldik yahu. Ben 4. sınıfa giderken Kuran öğrenmemizin ne zararı vardı? Ne yapacaktık Cumhuriyeti mi yıkacaktık! Bize bunları yaşatanlar Allah’tan bulsun belalarını.

Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı Kuran-ı Kerim uygulaması yapmıştı Play Store’dan indirdim telefona link koyacaktım ama bulamadım PlayStore da. Apple Store’da uygulama şuanda var çok güzel Apple ürünleri kullananlar indirebilir.

Apple Store Kuran-ı Kerim

Diyanetin Play Stordaki uygulamaları içinde aşağıdaki linke tıklayın belki Kuran’ı Kerimi tekrar koyarlar. Neden silindiğini anlamadım.

Play Store Diyanet

Namaz dinin direği! Ben bi siteden alıntı yapayım da tesbihatları koyayım aşağıya gerisini siz araştırın bi zahmet!

“Allahu  Ekber” Anlamı:

Allah en büyüktür.

“Subhane Rabbiyel Azim” Anlamı:

Ey büyük Rabb’ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim.

“Semiallahulimen hamideh” Anlamı:

Allah kendisine hamd edenleri işitti.

“Rabbena leke’l-hamd” Anlamı:

Ey Rabbımız! Her çeşit hamd ancak sanadır.

“Subhane Rabbiye’l-ala” Anlamı:

Ey Yüce Rabb’ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim.

“Esselamu aleykum ve rahmetullah” Anlamı:

Allah’ın selamı üzerinize olsun

“Allahumme ente’s-selamu ve minke’s-selam tebarek-te ya-zel celali vel ikram” Anlamı:

Allah’ım! Sen kurtuluş merciisin. Esenlik ve güvenlik sendedir. Ey Azamet ve Kerem sahibi Allah’ım! Senin şanın çok yücedir.

“Ala Resulina Muhammedin salavat” Anlamı:

Salat Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v.)’in üzerine  olsun

“Subhanallahi ve’l-hamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” Anlamı:

Allah eksik sıfatlardan beridir. Hamd Allah’adır. Allah’tan başka ilah yoktur ve Allah en büyüktür. Allah’tan başkasında güç ve kudret yoktur.

“Subhanallah” Anlamı:

Allah noksan sıfatlardan münezzehtir.

“Elhamdulillah” Anlamı:

Hamd Allah’adır.

“Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu’l mulku ve lehu’l hamdu ve huve alâ kulli şey’in kadîr” Anlamı:

Eşsiz olan ve ortağı olmayan Allah’tan başka ilah yoktur. Hükümranlık Onundur, hamd Onadır ve O her şeye güç yetirendir.

“Subhane Rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhab” Anlamı:

Çok bahşedenlerin en yücesi olanRabb’im! Sen noksan sıfatlardan münezzehsin.

“Amin” Anlamı:

(Duamın kabul olacağına) Ben inanıyor, güveniyorum.

http://www.namazzamani.net/turkce/namaz_tesbihatlarinin_anlami.htm

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat