Ağva’yı nasıl bilirsiniz?

İstanbul’un meşhur keşmekeşinden kurtulmak mı istiyorsunuz? Bi tatil yapayım ama yakın olsun fazla zamanım yok mu diyorsunuz? O zaman buyrun Ağva’ya doğru gidelim… Malum bu ara bütün dizilerde Ağva’da çekiliyor..

Gitmeye karar verdiyseniz ortalama 3 buçuk saatlik bir yolculuk sizleri bekliyor.  Otobüsler Üsküdar’dan kalkıyor Kızkulesi’ne doğru sahilden yürüyün beyaz şehirlerarası otobüsleri göreceksiniz. Bilet fiyatları tam 14 lira, öğrenci ise 9 lira. Öğrenci alacaksanız akbilinizi göstermek zorundasınız. Öğrenci kartınızla alınmıyor. Otobüsler çok rahat hiçbir sıkıntı çekmeden gideceğinize emin olabilirsiniz. Bu arada bileti otobüs kalkmadan bir saat önce falan alın ki ayakta 3 buçuk saat gitmek zorunda kalmayın.

Laf arasında şöyle bir detay vermek istiyorum. Sefer saatleri T-İ-O-S diye rakamlar mevcut. Ben giderken S yani Sahil’den giden otobüsle gittim. Bir daha kısmet olursa Sahil’den gitmem çok keskin inişli çıkışlı virajları var. Dönerken ise T yani Tekke yolundan gidenle döndüm Sahile oranla çok rahattı. 139A Sefer saatleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Otobüstü seferdi derken yolculuğumuz bitti Ağva’ya geldik. Nerde kalacaksınız birde bu kısmı var. Eğer günübirlik gelirseniz sorun yok ama birkaç günlüğüne gelecekseniz kalacağınız yeri ayarlamak zorundasınız. Ağva da iki kısma ayrılmış durumda birincisi otellerin olduğu kısım ikincisi ise Ağva Merkez.

Otellerin olduğu kısımda göl kenarında restoranlar vs var. Bu dizilerin filmlerin çekildiği yerde burası. Biraz ortalama 50 liraya iki kişi kahvaltı yapabileceğinizi düşünüyorum. Bu tarafı tercih edecekseniz internetten kampanyaları oluyor otelinizi ona göre seçin daha uyguna gelir. Merkezi tercih edecekseniz daha uyguna kalabilirsiniz. Çünkü pansiyonlar daha çok ve otellere göre daha uygun fiyatları var. Örneğin ben tam merkezde Ağva Pansiyon‘da konakladım. 3 kişilik oda geceliği 120 liraydı. Üstelik ortak kullanım mutfak vardı. Bozdolabı her odanın ayrıydı. Yiyeceğinizi içeceğinizi alıp kolayca koyabilir ve mutfakta çayınızı demleyip balkonda takılabilirsiniz.

Denize gelecek olursak ücreti falan değil. Ama şöyle bir olay var ki şezlong ve şemsiyeler ücretli ve 20-30 lira arasında değişiyor. Ağva merkezde denize girmek istiyorsanız 20 lira falan. Ama size tavsiyem Kilimli Koyu’na gitmenizdir. Harika bir yer. Özellikle dalış falan yapacaksanız harika manzalar sizi bekliyor. Deniz çok berrak ve sakin. Aynı şekilde merkezde de öyle ama çok kalabalık oluyor. Bu arada Kilimli Koyu’nda şezlong ve şemsite fiyatı 30 lira. Eğer özel aracınızla gitmediyseniz 4 kilometrelik yol için taksi sizden 20 lira alıyor. Taksi dışında farklı bir taşıt götürmüyor koya. Bisiklet kiralayabilirsiniz ama işkence olur o yokuşu tırmanmak.

Yiyecek içecek fiyatları İstanbul’da neyse Ağva’da da o. Ama restoranlar pahalı. Ben akşam yemeklerini merkezde Ağva Pansiyon’un karşısındaki Sultan Sofrası isimli yerde yedim gayet güzeldi yemekler ve uygun fiyatlı. Kesinlikle Manda yoğurduyla yapılmış cacıklarını yemenizi tavsiye ederim.  Yemekleri bol bol koyuyorlar çok aç değilseniz az isteyin.

Bunların dışında sormak istediğiniz birşey olursa yorumlarda belirtin cevap vereceğim.

Şimdi buyrun fotoğraflara..

 

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat