Kategorize | Makaleler

Adalar çam böceği ısırığı

Herkesin tatil günleri dinlenmek, gezmek-görmek, İstanbul’un trafiğinden, hengamesinden uzaklaşmak için gittiği turistlerin deyimiyle Prens Adaları bizim için adalar gün sonunda canınızı çok fena şekilde yakabilir.

Neden mi? Tabi ki Çam Böceği Tırtılları yüzünden. İnsan yada hayvan derilerinin hassas olan kısımlarına temas eden zehirli kıllar gün sonunda sizlere kaşıntı olarak geri dönmekte.

Kaşıntı benimde başıma geldiği gibi şu şekilde olmakta ilk önce dokunulan bölgede hafif bir kaşıntı başlıyor kaşıdıkça azalmak yerine daha da artıyor. Kaşınan kısmın orta yeri kızarıyor. Eğer kaşımayı keserseniz kızarıklık ve kabarıklık kayboluyor. Ama yinede hafif bir kırmızılık kalıyor.  Burası tekrar sıcak bir yerle temas eder yada kaşınmaya başlarsa sizde kaşırsanız tekrar eski halini alıyor. Bu durum 5-6 gün sürüyor.

Yani bir günlük ferahlama isteğiniz sizi 5-6 gün boyunca mahvediyor. Bu arada kaşıntı daha çok geceleri ve sabaha karşı şiddetini arttırıyor. Dışarıya çıkmanız yada soğuk bir yerde durmanız sizin yararınıza oluyor.

Konuyla ilgili yaptığım araştırmada kaşıntının oluşabilmesi için illede tırtıllara temas etmiş olmanız gerekmiyor. Ormanda dolaştığınızda bile size bulaşabiliyor. Buna da tırtılların kırılmış havada uçan zehirli kılları neden oluyor.

Kaşıntıyı azaltmanın yolları ise vücudunuzu serin tutmak, kaşınan yerlere tuzlu su ile masaj yapmak, sarımsak sürmek, ayrıca beze buz sararak ovmaktan ibaret. (beze sarmanız buzun deriyi yakmasını önler) Bunun dışında herhangi bir ilaç bulamadım. Bulanınız olursa cevap olarak yazarsanız bu beladan müzdarip olan herkes yararlanır.

 

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat