Kategorize | Makaleler, Teknoloji

%80 şarjla pil ömrü uzatmak

Aslında herkesin sorunudur bilgisayarların pil kullanım sürelerinin az olması veya ilk günkü performansı birkaç yıl sonra da gösterememesi. Bilgisayarınızın veya telefonunuzun pil ömürlerini korumak istiyorsanız almanız gereken birkaç önlem var.

Bunlara değinecek olursak öncelikle cihazlarınızın pilini tam doldurup tamamen bitirin. Çünkü maksimum performansı ancak böyle alırsınız.  Kullanıcıların yaptığı tek hata cihazlarını hem pil hem elektrikteyken kullanmak. Bu kullanım şeklinde cihazınız bir taraftan şarj olurken bir taraftan da şarj doldurur. Böyle bir alışkanlığınız varsa vazgeçmeniz yararınıza olacaktır.

Samsung firması dizüstü bilgisayarların pil ömürlerini uzatmak için bazı tavsiyelerde bulunmuş hatta tavsiye kısmını geçip pil dolum programları bile geliştirmiş. Programın ismi “battery life extended” yani “pil ömrü uzatıcısı” da denilebilir. Bu program pilin en fazla %80’inin dolmasına olanak veriyor. Pilde %20 bir boşluk kalıyor. Böylece pil ömrünüz uzamış oluyor.

Peki siz bu saçmalığa inandınız mı? Takip ettiğim kadarıyla birçok kişi bu saçmalığı benimsemiş. İnsanların buna inanmalarına çok şaşırdım. Çocuk bile düşünebilir bunun imkansız olduğunu ve pil ömrünü uzatmaya zerre kadar fayda sağlamadığını.

Neden mi?

Çok basit. Bir dizüstü bilgisayarın ortalama 4 saat pil ömrü olduğunu varsayalım.  Siz bunu devamlı %80 şarj ediyorsunuz ve %20’lik kısmı hiç kullanmıyorsunuz.  Yani 4 saat pil ömrü vadedilen bilgisayarı 3 saat kullanmış oluyorsunuz. Böylece pil ömrünüz uzuyor. Ama siz pilinizi hiç tam kapasite kullanmadınız ki. Zaten 2 yıl kullanılmış bir pilde %20, %30 bir performans düşüklüğü olur. Siz kafadan bu düşüklüğe kendinizi alıştırıyorsunuz. 2 yıl sonrada pil ömrünüzde gerçekten de bir değişme olmuyor. Tabi %100 bir dolum yaptığınız sürece.

Neyse Shiftdelete.Net bu haberi –cihazını seven yapmasın– başlığı ile vermiş isteyenler ordan okuyup gülsünler.

Paylaşmak ister misin?

Bir yorum için “%80 şarjla pil ömrü uzatmak”

  1. Pro'stream dedi ki:

    İyi keklemişler ya çok güldüm

Trackbacks/Pingbacks


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat