Kategorize | Makaleler, Sağlık

Bakırköy Devlet Hastanesi – Rapor Çıkartmak

Bu yazıma Allah kimseyi devlet hastanesine düşürmesin diyerek başlamak istiyorum. Bu zamana kadar devlet hastaneleriyle pek işimiz olmadı gidenler sıkıntı çektiklerini söylerlerdi ama bu kadar olacağını tahmin etmezdim.

Hastane macaramız Down sendromlu kardeşime rapor çıkartmak için Bakırköy Devlet Hastanesine gitmemizle başladı. Çocuk için öncelikle 182’den sıra almanız gerekiyor “Çocuk Ergen Ruh Sağlığı”. Sırayı Pazar gününü Pazartesine bağlayan gece almalısınız yoksa hemen doluyor ama sabah erkenden giderseniz bir şansınız var. Sırayı aldınız diyelim 9:30’da randevunuz var. Malesef bu saatte giremiyorsunuz sanki siz hiç sıra almamışsınız gibi oraya gidince tekrar kayıt yaptırıp sıra alıyorsunuz. Yani telefondan randevu almanın bir anlamı kalmıyor.

İkinci sıkıntı da olmayan doktora randevu veriyorlar ve gidince başka doktorun sizi kabul etmesini bekliyorsunuz.

Çocuğunuzu gösterdiniz herşey bitti size Denver testi için gün veriyorlar bize 2 ay sonrasına vermişlerdi. Yıl olsa şaşırmayacağım artık. Sanki büyük bir ameliyat yapacaklar. Denver testinden sonra tekrar randevu alıyorsunuz ve test sonuçlarını yine başka bir doktor inceliyor. Yani çocuğunuza biri başka birşey diğeri başka birşey diyor. Sonra sizi Sağlık Kurulu’na yönlendiriyorlar ve çilenin diğer kısmı başlıyor. Çocuğunuzun vesikalık fotoğrafı, kimliği ve sizin de kimliğinizin yanınızda olması gerekiyor.

Buradan Kurul için sıra alacaksınız o yüzden size bir kağıt veriyorlar ve onu İç Hastalıkları, Genel cerrahi, KBB vs vs bütün doktorlara imzalatıyorsunuz. Çile dedim ya işte burada baş gösteriyor. Gittiğiniz doktorlarda normal randevulu hastalar var siz randevu almıyorsunuz direk girin imzalatın diyorlar. Bazı doktorlar bekletmeden kontrolleri yapıp imzalıyorlar bazıları ise kendi egolarını tatmin etmek için sizleri akşama kadar bekletebiliyorlar.

Bende bu tarz bir doktorla karşılaştım . Adı Nalan Dirik. İnsanların neden doktor dövdüklerini çok iyi anladım. Hanımefendi triplere girmiş git sonra gel kafasında. Kapısının önüne doğru gittiğimizde bizden önce imza için bekleyen adam “atmıyor kardeşim sabahtan beri bekliyorum” dedi. Bende biraz bekledikten sonra içeri girip kardeşimin rahatsız olduğunu ve durmadığını söyledim bana azarlar bir şekilde “ne yapabilirim randevulu hastalarım bitmeden almam” dedi. Bana karşı gösterdiği bu saygısızca tavrı başkasına gösterse çoktan o kafasını duvara yapışmış bir şekilde görebilirdi. B

Bu arada en son kardeşimi odaya aldıktan sonra yaptığı işlem 1 dk sürdü, çocuğa elma de, armut de, mikroskop de dedi ve imzaladı. 1 dakika için sabahtan akşama kadar insanları bekletip zamanlarını boşa harcayan bu doktor müsvettelerine doktorluk mesleğinin ne olduğunu yeniden anlatmak ve kavramalarını sağlamak gerekiyor.

Eskiden doktorlara karşı yapılan saldırılara ve atılan dayaklara ön yargılı bir şekilde bakan ben şimdi bazılarının dayağı hak ettiğini düşünüyorum.

Paylaşmak ister misin?

Facebook - Hotmail - Yahoo ile yorumla

yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Ağva’yı nasıl bilirsiniz?

İstanbul'un meşhur keşmekeşinden kurtulmak mı istiyorsunuz? Bi tatil yapayım ama yakın olsun fazla zamanım yok mu diyorsunuz? O zaman buyrun...

Kapat