Kategorize | Makaleler, Sağlık

Bakırköy Devlet Hastanesi – Rapor Çıkartmak

bakirkoydevletraporalmak

25 Ağustos 2015 tarihinde düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde eleştirilerimi yazmış olduğum bu makalenin linkine 4 Ocak 2018 tarihinde erişim engeli konulmasından dolayı hukuka aykırı olduğu düşünülen bir kaç noktayı 8 Ocak 2018 tarihinde revize ediyorum.

Kardeşimin rapor süresinin dolması üzerine tekrar raporun yenilenmesi için hastanenin yolunu tuttuk. Yol yine aynı yol çile yine aynı çile. Aşağıda bahsettiğim gibi rapor yenileme işlemi sil baştan her aşamanın tekrarından ibaret.

Normalde hastane gibi işlerle ben ilgilenirim ama işten izin alamadığım için bu tarihte annem ile babam hastaneye gitti. Görevi sadece gelen hastaya bakmak olan doktor benimle yaşadığı kişisel problemi aileme yansıtarak beni hapse attıracağına dair tehditler savurup ailemin psikolojisin bozulmasına sebep oldu.

Doktor dediğin gelen hastasına kendi problemini yansıtmaz. Güler yüzle karşılar, hoş geldiniz der ve ardından rahatsızlığınız nedir diye sorup derdini dinler maalesef ülkemizde çok az doktor mesleğinin etik değerlerinden haberdar.

Sadece şunu beklerdim geçtiğimiz senelerde böyle bir olay oldu gergindim sonuçları da bu şekilde oldu kusura bakmayın. Ya da iletişim bölümden bana ulaşabilirdi .

Unutmayalım ki bir şeyleri yasaklamak, yasaklatmak sorunları çözmez. Orta çağ zihniyetinden kurtulmak gerekir. Çözüm insanın kendindedir.

Bu yazıma Allah kimseyi devlet hastanesine düşürmesin diyerek başlamak istiyorum. Bu zamana kadar devlet hastaneleriyle pek işimiz olmadı gidenler sıkıntı çektiklerini söylerlerdi ama bu kadar olacağını tahmin etmezdim.

Hastane macaramız Down sendromlu kardeşime rapor çıkartmak için Bakırköy Devlet Hastanesine gitmemizle başladı. Çocuk için öncelikle 182’den sıra almanız gerekiyor “Çocuk Ergen Ruh Sağlığı”. Sırayı Pazar gününü Pazartesine bağlayan gece almalısınız yoksa hemen doluyor ama sabah erkenden giderseniz bir şansınız var. Sırayı aldınız diyelim 9:30’da randevunuz var. Malesef bu saatte giremiyorsunuz sanki siz hiç sıra almamışsınız gibi oraya gidince tekrar kayıt yaptırıp sıra alıyorsunuz. Yani telefondan randevu almanın bir anlamı kalmıyor.

İkinci sıkıntı da olmayan doktora randevu veriyorlar ve gidince başka doktorun sizi kabul etmesini bekliyorsunuz.

Çocuğunuzu gösterdiniz herşey bitti size Denver testi için gün veriyorlar bize 2 ay sonrasına vermişlerdi. Yıl olsa şaşırmayacağım artık. Sanki büyük bir ameliyat yapacaklar. Denver testinden sonra tekrar randevu alıyorsunuz ve test sonuçlarını yine başka bir doktor inceliyor. Yani çocuğunuza biri başka birşey diğeri başka birşey diyor. Sonra sizi Sağlık Kurulu’na yönlendiriyorlar ve çilenin diğer kısmı başlıyor. Çocuğunuzun vesikalık fotoğrafı, kimliği ve sizin de kimliğinizin yanınızda olması gerekiyor.

Buradan Kurul için sıra alacaksınız o yüzden size bir kağıt veriyorlar ve onu İç Hastalıkları, Genel cerrahi, KBB vs vs bütün doktorlara imzalatıyorsunuz. Çile dedim ya işte burada baş gösteriyor. Gittiğiniz doktorlarda normal randevulu hastalar var siz randevu almıyorsunuz direk girin imzalatın diyorlar. Bazı doktorlar bekletmeden kontrolleri yapıp imzalıyorlar bazıları ise egolarını tatmin etmek için sizleri akşama kadar bekletebiliyorlar.

Bende bu tarz bir durumla karşılaştım.  İnsanların neden sinirlendiklerini neden şiddete başvurduklarını çok iyi anladım. Karşılaştığım doktorun kapısının önünde bir saate yakın bekledik. Bizden önce imza için bekleyen adam “atmıyor kardeşim sabahtan beri bekliyorum” dedi. Adam imza işlemi gerçekleştirip gittikten sonra. Bende biraz daha bekledim içeri girip kardeşimin rahatsız olduğunu ve durmadığını söyledim bana kaba ve azarlar bir şekilde “ne yapabilirim randevulu hastalarım bitmeden almam” Bana karşı gösterdiği bu saygısızca tavrı başkasına gösterse şiddetle karşılaşabilir ya da bir tartışma olabilirdi.

Bu arada en son kardeşimi odaya aldıktan sonra yaptığı işlem 1 dk sürdü, çocuğa elma de, armut de, mikroskop de dedi ve imzaladı. 1 dakika için sabahtan akşama kadar insanları bekletip zamanlarını boşa harcayan bu insanlara doktorluk mesleğinin esasında insana yardım için olduğunu yeniden anlatmak ve kavramalarını sağlamak gerekiyor.

Bütün bunların yanında önerim her 6 ayda bir doktorların psikolojik olarak teste sokulması ve gözlenmesine yöneliktir. 

Eskiden doktorlara karşı yapılan saldırılara ön yargılı bir şekilde bakan ben şimdilerde; üzücü de olsa bazılarının insanları gerdiği için bu tarz tepkileri hak ettiğini düşünüyorum.

Hastaneye yolu düşen bir vatandaşın zaten bir sorunu vardır. Kimse keyfinden devlet hastanesine gidip de saatlerce beklemek istemez. İşi gücü olan bir insan zaten gitmez. O nedenle insanları horlamak, dışlamak yerine çözüm üretmek herkes açısından daha faydalı olur. Böylece kimse üzülmez. 

Not: Revize edilen bölümler italiktir. Yazımla ilgili sorun yaşayan cnozgur@hotmail.com adresinden iletişime geçebilir. Linkin tekrar açılması için bu hafta içi müracatlar yapılacaktır.

Paylaşmak ister misin?

Facebook - Hotmail - Yahoo ile yorumla

yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate – Çeviri

    
    Önceki yazıyı okuyun:
    Wireless Var İnternet Yok

    Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

    Kapat