Kategorize | Makaleler, Sağlık

Bakırköy Devlet Hastanesi – Rapor Çıkartmak

bakirkoydevletraporalmak

Bu yazıma Allah kimseyi devlet hastanesine düşürmesin diyerek başlamak istiyorum. Bu zamana kadar devlet hastaneleriyle pek işimiz olmadı gidenler sıkıntı çektiklerini söylerlerdi ama bu kadar olacağını tahmin etmezdim.

Hastane macaramız Down sendromlu kardeşime rapor çıkartmak için Bakırköy Devlet Hastanesine gitmemizle başladı. Çocuk için öncelikle 182’den sıra almanız gerekiyor “Çocuk Ergen Ruh Sağlığı”. Sırayı Pazar gününü Pazartesine bağlayan gece almalısınız yoksa hemen doluyor ama sabah erkenden giderseniz bir şansınız var. Sırayı aldınız diyelim 9:30’da randevunuz var. Malesef bu saatte giremiyorsunuz sanki siz hiç sıra almamışsınız gibi oraya gidince tekrar kayıt yaptırıp sıra alıyorsunuz. Yani telefondan randevu almanın bir anlamı kalmıyor.

İkinci sıkıntı da olmayan doktora randevu veriyorlar ve gidince başka doktorun sizi kabul etmesini bekliyorsunuz.

Çocuğunuzu gösterdiniz herşey bitti size Denver testi için gün veriyorlar bize 2 ay sonrasına vermişlerdi. Yıl olsa şaşırmayacağım artık. Sanki büyük bir ameliyat yapacaklar. Denver testinden sonra tekrar randevu alıyorsunuz ve test sonuçlarını yine başka bir doktor inceliyor. Yani çocuğunuza biri başka birşey diğeri başka birşey diyor. Sonra sizi Sağlık Kurulu’na yönlendiriyorlar ve çilenin diğer kısmı başlıyor. Çocuğunuzun vesikalık fotoğrafı, kimliği ve sizin de kimliğinizin yanınızda olması gerekiyor.

Buradan Kurul için sıra alacaksınız o yüzden size bir kağıt veriyorlar ve onu İç Hastalıkları, Genel cerrahi, KBB vs vs bütün doktorlara imzalatıyorsunuz. Çile dedim ya işte burada baş gösteriyor. Gittiğiniz doktorlarda normal randevulu hastalar var siz randevu almıyorsunuz direk girin imzalatın diyorlar. Bazı doktorlar bekletmeden kontrolleri yapıp imzalıyorlar bazıları ise uzun bir süre  bekletebiliyor.

Bende bu tarz bir durumla karşılaştım.  Ama sabırlı olmak lazım. Sakin olmak lazım. Varsa size bir haksızlık yapan Allah’a havale etmek lazım.

Bu arada doktor  kardeşimi odaya aldıktan sonra yaptığı işlem 1 dk sürdü, çocuğa elma de, armut de, mikroskop de dedi ve imzaladı. Pes dedim hala da pes derim.

Hastaneye yolu düşen bir vatandaşın zaten bir sorunu vardır. Kimse keyfinden devlet hastanesine gidip de saatlerce beklemek istemez. İşi gücü olan bir insan zaten gitmez. O nedenle insanları horlamak, dışlamak yerine çözüm üretmek herkes açısından daha faydalı olur. 

Yazımla ilgili sorun yaşayan cnozgur@hotmail.com adresinden iletişime geçebilir.

 

Paylaşmak ister misin?

Facebook - Hotmail - Yahoo ile yorumla

yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate – Çeviri


Önceki yazıyı okuyun:
Wireless Var İnternet Yok

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektör insanların rahat etmesi ve kendilerinin daha bi itibar görmesi...

Kapat